Zalety treningu grupowego

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Nie od dziś wiadomo, że w grupie siła. Przekonaj się, dlaczego trening grupowy przynosi tak dobre efekty. Chcesz schudnąć? To najlepsza droga, jaką możesz wybrać!

Zacznij trenować i sięgnij po zdrowie!

Wysportowane ciało to szansa na lepsze samopoczucie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Regularna aktywność fizyczna, nawet ta o umiarkowanym natężeniu, jest doskonałą profilaktyką chorób cywilizacyjnych. Osoby ćwiczące kilka razy w tygodniu rzadziej zapadają na cukrzycę, otyłość, czy dolegliwości związane z układem krążenia. Jak widać, aktywność fizyczna przynosi wymierne rezultaty i to nie tylko w kwestii atrakcyjnego wyglądu i smukłej sylwetki.

Jeżeli chcesz zmienić dotychczasowy, bierny sposób spędzania wolnego czasu na regularne treningi sportowe, to czas pomyśleć nad wyborem dyscypliny i rodzajem ćwiczeń. Osoby lubiące towarzystwo i dobrze odnajdujące się w grupie mogą pokusić się o dyscypliny zespołowe. Gra w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę, oczywiście na poziomie zupełnie amatorskim, to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i doskonały trening kondycyjny.

O ile w przypadku sportów drużynowych nie ma zbytnio wyboru rodzaju treningu, o tyle w sportach indywidualnych, takich jak bieganie, czy fitness jest pewna dowolność odnośnie sposobu trenowania.

Trening grupowy – kiedy się na niego zdecydować?

Możliwości treningowe są zasadniczo dwie. Można trenować indywidualnie lub w grupie. Każdy z tych sposobów ma inne zalety. Nie każdy lubi ćwiczyć w grupie, choć dla wielu taki rodzaj treningu to doskonała motywacja. Kiedy zdecydować się na treningi indywidualny, a kiedy wybrać zajęcia w grupie?

Trening indywidualny będzie dla Ciebie optymalny, jeżeli:

  • nieśmiałość to Twoje drugie imię,
  • krępują Cię ćwiczenia w grupie,
  • jesteś osobą doskonale zorganizowaną,
  • masz jasno sprecyzowane cele,
  • masz silny system motywacji wewnętrznej.

Trening grupowy będzie z kolei doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, gdy:

  • uwielbiasz przebywać w towarzystwie nawet zupełnie nieznajomych osób,
  • wspólne dzielenie pasji sprawia Ci ogromną radość,
  • masz silną potrzebę zewnętrznych bodźców motywacyjnych,
  • ciężko Ci się zabrać za samodzielny trening.

Jakie zalety ma trening grupowy?

Marzenia o smukłej i wysportowanej sylwetce można spełnić tylko pod warunkiem połączenia zdrowego i zrównoważonego sposobu odżywiania i treningu, który będzie regularny i dostosowany do możliwości organizmu. Osoby, które w świecie sportu stawiają swoje pierwsze kroki, powinny przy układaniu planu treningowego skorzystać z pomocy trenera personalnego. Rozpisze on jednostki treningowe w taki sposób, aby uzyskać optymalne efekty, jednocześnie nie przeciążając organizmu.

Trening w grupie może przynieść znacznie więcej korzyści niż wysiłek indywidualny. Taki rodzaj aktywności fizycznej zalecany jest szczególnie osobom początkującym, które powinny trenować pod okiem kogoś doświadczonego. Poza tym grupa osób o podobnych zainteresowaniach to świetna motywacja do tego, aby wybrać się na zajęcia nawet w brzydki, deszczowy dzień, gdy łóżko ma wyjątkową moc przyciągania. Podczas treningu można również wymienić się ciekawymi spostrzeżeniami odnośnie sposobów na regenerację organizmu pomiędzy kolejnymi jednostkami treningowymi, czy też zaplanować wspólny wyjazd na zawody. W grupie trenuje się raźniej, a zakładane efekty sportowe mogą pojawić się o wiele szybciej, niż przy treningu indywidualnym.

Nieśmiałość – sprawdź jak ją pokonać!

Wiele osób rezygnuje z dobrodziejstw, jakie może przynieść trening grupowy z powodu wrodzonej nieśmiałości. Strach przed poznawaniem nowych osób, skrępowanie wynikające z kilkunastu nadprogramowych kilogramów, czy nieumiejętność odnalezienia się w grupie mogą stanowić skuteczny czynnik blokujący. Jeżeli nieśmiałość jest także Twoją cechą, to z całych sił spróbuj się przełamać i skorzystaj, choć z jednej sesji treningu grupowego. Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, lecz gdy już go wykonasz, to na własnej skórze przekonasz się, że zdecydowanie było warto!

Zdjęcie wyróżniające: pxhere.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy pływanie może być alternatywą dla biegania? Porozmawiajmy o korzyściach z obu dyscyplin
Czy pływanie może być alternatywą dla biegania? Porozmawiajmy o korzyściach z obu dyscyplin
Porozmawiajmy o pływaniu i bieganiu, czy te dyscypliny sportowe mogą być dla siebie alternatywą? Dowiedz się więcej o korzyściach zdrowotnych i różnicach pomiędzy nimi.
Bądź bezpiecznym pieszym
Bądź bezpiecznym pieszym
Bycie bezpiecznym pieszym to nie tylko przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale również odpowiednie przygotowanie się przed wyjściem na drogę. Oto kilka porad, jak uniknąć niebezpieczeństw i być bezpiecznym pieszym.
Jak dobrać gałkę i mieszek do samochodu?
Jak dobrać gałkę i mieszek do samochodu?
Odkryj, jak właściwie dobrać gałkę i mieszek do Twojego samochodu. Przeczytaj nasz przewodnik, dowiedz się jak prawidłowo te elementy dobierać, aby cieszyć się komfortem jazdy.
Ostatnie wpisy