Zabezpiecz swoje konto na Instagramie! Podpowiadamy jak

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Instagram to łatwy sposób na dzielenie się przefiltrowanymi migawkami z najważniejszych momentów życia. Umożliwia też prostą wymianę wiadomości. Prywatne dane, przetwarzane na kontach, są często łakomym kąskiem dla hakerów. Jak się przed nimi bronić? Podpowiadamy jak to zrobić!

Z jakich funkcji korzystać?

W aplikacji społecznej wprowadzono szereg funkcji, które mają na celu zabezpieczenie Twojego konta. Użytkownicy mogą skorzystać z ustawień pomagających w kontrolowaniu prywatności i ograniczyć prawdopodobieństwo, że ktoś dostanie się do ich konta. Z naszego artykułu dowiesz się, jak zarządzać poszczególnymi opcjami, aby podnieść ochronę prywatnych danych!

Wielopoziomowa weryfikacja

W sytuacji, gdy szczególnie obawiasz się o to, że ktoś zhakuje Twoje konto, rozwiązaniem będzie dwuskładnikowa autoryzacja, czyli dwupoziomowe uwierzytelnienie 2FA. W sytuacji, gdy system wyśle żądanie okazania drugiej formy uwierzytelnienia, na przykład po wpisaniu hasła, haker nie będzie mógł uzyskać dostępu do konta.

Jak skorzystać z 2FA?

Należy przejść do ustawień, następnie otworzyć sekcję z zabezpieczeniami. Na czwartym polu od góry powinna znajdować się opcja Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Potem można wybrać jedną z dwóch metod: aplikację uwierzytelniającą (Duo Mobile lub Google Authenticator) albo kod sms, który jest wysyłany pod wskazany numer. Żeby móc skorzystać z 2FA, trzeba skonfigurować jedną z nich.

Unikaj phishingu

Ataki phishingowe to praktyka osób, które chcą wykraść prywatne dane. Posługują się techniką polegającą na wysyłaniu fałszywych komunikatów z adresów pozornie wyglądających na zaufane domeny czy usługodawców lub nawet znajomych. Najczęściej odbywa się to za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Skuteczny phishing kończy się uzyskaniem poufnych informacji takich jak dane kart kredytowych, loginy czy zainstalowaniem fałszywego oprogramowania. To zagrożenie jest na tyle powszechne, że warto dowiedzieć się, jak z nim walczyć i nie dać obcym osobom wykraść wiadomości na swój temat.

Jak sprawdzić, czy e-maile wysłał Instagram?

Instagram ułatwia w tym zakresie zweryfikowanie, które emaile rzeczywiście pochodzą od niego. Żeby to sprawdzić, należy otworzyć ustawienia i przejść do zakładki zabezpieczenia. Wyświetli się opcja „E-maile z Instagramu”.

W dwóch sekcjach – bezpieczeństwo i pozostałe, pojawią się wszystkie wiadomości wysyłane z Instagramu w ciągu ostatnich 14 dni, dotyczące bezpieczeństwa i logowania. Dzięki temu można rzetelnie zweryfikować prawdziwe i fałszywe e-maile. Tym samym uchronimy się przed phishingiem.

Sprawdzaj lokalizację logowania

Żeby dowiedzieć się, czy hakerzy mają dostęp do Twojego konta, możesz sprawdzić lokalizację logowania. Trzeba przejść do ustawień, następnie znów do sekcji „zabezpieczenia”, a potem opcji „aktywność dotycząca logowania”. W formie listy pokażą się wszystkie miejsca, a także urządzenia, z których dochodziło do logowania na konto.

W momencie, kiedy któryś z punktów wzbudzi Twoje wątpliwości, możesz wylogować się z konkretnych urządzeń i zmienić hasło. Uniemożliwi to ponowny dostęp do konta nieupoważnionym osobom. Stosując wszystkie wspomniane sposoby – 2FA, ochronę przed Phishingiem czy sprawdzanie aktywności logowania, można skutecznie zabezpieczyć swoje konto na Instagramie.

Zdj. główne: Azamat E/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne płytki do aranżacji ścieżek w ogrodzie i wnętrz domu?
Jak wybrać idealne płytki do aranżacji ścieżek w ogrodzie i wnętrz domu?
Zaplanuj swoją ścieżkę ogrodową i wnętrze domu z pomocą naszego przewodnika. Dowiedz się, jak wybrać płytki, które spełnią twoje oczekiwania pod względem estetyki, funkcjonalności i trwałości.
Jak wybrać białą płytkę podłogową do łazienki?
Jak wybrać białą płytkę podłogową do łazienki?
Wybór idealnej białej płytki podłogowej do łazienki bywa nie lada wyzwaniem. Nasz artykuł dostarczy praktycznych porad, które pomogą Ci dokonać najlepszego wyboru.
Jak wybrać idealne akcesoria BDSM do twojego związku?
Jak wybrać idealne akcesoria BDSM do twojego związku?
Przyjmij naszą pomoc, by odkryć, jak wyselekcjonować idealnie dopasowane akcesoria BDSM, które będą nie tylko spełniały twoje najskrytsze fantazje, ale także umocnią waszą więź.
Ostatnie wpisy