Na co zwrócić uwagę podczas zakupu urządzeń termowizyjnych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Urządzenia termowizyjne są niezwykle przydatne w wielu dziedzinach, takich jak inżynieria, budownictwo, ratownictwo czy ochrona mienia. Pozwalają na obrazowanie promieniowania podczerwonego emitowanego przez ciała i umożliwiają wizualizację temperatury powierzchni. Przed ich zakupem warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia?

Najważniejsze parametry urządzeń termowizyjnych

 1. Zakres temperatur
  • Jednym z kluczowych parametrów urządzeń termowizyjnych jest zakres temperatur, jakie są w stanie rejestrować. Przy wyborze urządzenia trzeba pamiętać, że różne modele mają różne możliwości i zakresy temperatur. Ważne jest więc, aby dopasować je do swoich potrzeb i wymagań.
 2. Rozdzielczość
  • Rozdzielczość termowizora określa liczbę pikseli w obrazie, co przekłada się na jakość uzyskiwanych obrazów. Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość oferowaną przez konkretne modele i wybrać takie, które zapewnią odpowiednią jakość obrazu do konkretnego zastosowania.
 3. Czułość termiczna
  • Czułość termiczna określa minimalną różnicę temperatur, jaką urządzenie jest w stanie wykryć. Im niższa wartość, tym lepsza czułość termiczna i większa dokładność pomiarów.
 4. Szybkość reakcji
  • Szybkość reakcji termowizora określa czas reakcji urządzenia na zmiany temperatury. Im krótszy czas, tym szybsze i dokładniejsze pomiary.
 5. Wielkość matrycy
  • Wielkość matrycy termowizora wpływa na jakość obrazu – im większa, tym lepsza jakość obrazu.
 6. Tryby pracy
  • Wiele termowizorów oferuje różne tryby pracy, takie jak tryb wysokiej lub niskiej temperatury, tryb koloru, tryb izotermiczny i wiele innych. Warto wybrać urządzenie, które oferuje odpowiednie tryby pracy do konkretnego zastosowania.
 7. Waga i wielkość
  • Waga i wielkość urządzenia są ważne dla jego przenośności oraz wygody użytkowania. Warto wybrać modele na tyle lekkie i kompaktowe, aby łatwo można je było przenosić. Ciekawe urządzenia pod tym względem, a do tego od cenionych w branży producentów, takich jak Hikvision, możesz znaleźć m.in. w sklepach internetowych.

Czy kolor urządzeń termowizyjnych ma znaczenie?

Kolor obudowy takiego urządzenia może wpłynąć na jego trwałość oraz skuteczność pracy w określonych warunkach. Na przykład, czarne lub ciemne obudowy mają tendencję do pochłaniania promieniowania słonecznego, a, jasne lub białe odbijają więcej światła słonecznego, co może pomóc w utrzymaniu urządzenia w chłodniejszej temperaturze.
Producenci urządzeń termowizyjnych starają się zatem stosować kolory najlepiej dostosowane do środowiska, w którym urządzenie będzie używane. Na przykład stosowane w medycynie często mają białe obudowy, aby umożliwić łatwe utrzymanie higieny, podczas gdy kamery termowizyjne używane w przemyśle mają zwykle ciemne obudowy, aby zminimalizować wpływ promieniowania słonecznego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyszłość inteligentnych zegarków: Innowacje i trendy, które zmienią sposób, w jaki korzystamy z czasomierzy
Przyszłość inteligentnych zegarków: Innowacje i trendy, które zmienią sposób, w jaki korzystamy z czasomierzy
W tym artykule przyjrzymy się najnowszym osiągnięciom i spojrzymy w przyszłość, aby zobaczyć, jak te innowacje wpłyną na inteligentne zegarki.
“Z Tobą chcę oglądać świat” – wyjątkowy koncert online pamięci Zbigniewa Wodeckiego
“Z Tobą chcę oglądać świat” – wyjątkowy koncert online pamięci Zbigniewa Wodeckiego
Do wysłuchania koncertu poświęconego twórczości wybitnego polskiego artysty zaprasza Opera i Filharmonia Podlaska.
Certyfikat ISO 50001: Zarządzanie energią dla zrównoważonej przyszłości
Certyfikat ISO 50001: Zarządzanie energią dla zrównoważonej przyszłości
Certyfikat ISO 50001 jest standardem opracowanym przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO), który dotyczy zarządzania energią w organizacjach.
Ostatnie wpisy