Co możesz zrobić, aby mieć więcej energii

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Okres jesienno-zimowy to często czas, w którym na co dzień brakuje nam energii do działania. Jak poprawić swoje samopoczucie i prawidłowo zadbać o odpowiedni poziom siły do pracy? 

Znajdź przyczynę osłabienia

Ciągłe uczucie zmęczenia powinno być widocznym sygnałem, który wysyła nasz organizm. Spadek energii jest związany ze stanem przemęczenia, uzależnionym w dużej mierze od stanu zdrowia oraz prowadzonego trybu życia.

Przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać między innymi w:

  • nieodpowiedniej diecie,
  • zbyt małej ilości snu,
  • nadużywaniu alkoholu,
  • niedoborze witamin i minerałów,
  • alergiach,
  • niewyleczonych infekcjach organizmu,
  • efektach ubocznych przyjmowanych leków,
  • stanach depresyjnych,
  • zaburzeniach odżywiania,
  • niezdiagnozowanych chorobach, takich jak cukrzyca czy anemia.

Utrzymanie takiego samopoczucia może być bardzo szkodliwe nie tylko dla organizmu, ale także dla psychiki. Warto zatem wsłuchiwać się w sygnały, które przekazuje ciało i poszukać skutecznych dla siebie sposobów na zwiększenie poziomu energii w ciągu dnia.

Suplementuj witaminę D3

Jednym ze sposobów na zwiększenie energii w organizmie jest regularne przebywanie w świetle słonecznym. W okresie jesienno-zimowym jest to wyjątkowo trudne, bo szybko robi się ciemno, a nawet jeśli pogoda w ciągu dnia jest słoneczna, to zazwyczaj ten czas spędzamy w pracy. Z tego względu warto zadbać o suplementację witaminy D3, powszechnie nazywanej witaminą młodości. Minerał ten poprawia jakość snu, ułatwia proces trawienia, wzmacnia pracę układu odpornościowego, a także wzmacnia mięśnie całego ciała. Witaminę można także dostarczać organizmowi, włączając do codziennej diety ryby morskie, wątróbkę, jaja, oleje roślinne, sery pleśniowe oraz produkty mleczne.

Nie nadużywaj kofeiny

Choć pozornie może się wydawać, że napoje z kofeiną dodają energii, to w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Działanie kofeiny można określić jako odsunięcie zmęczenia w czasie. Nie oznacza to, że picie napojów takich jak kawa czy zielona herbata jest złe, należy jednak robić to rozsądnie i w odpowiednim czasie. Standardowo zaleca się, by codziennie pić maksymalnie 400 miligramów kofeiny, czyli około 4 kubków czarnej, mocnej kawy. Ważne jest, by przyjmować je w kilkugodzinnych odstępach czasu. Zdrową alternatywą dla kawy, która wypłukuje z organizmu niektóre składniki odżywcze, może być yerba mate. Napój ma w jednej porcji więcej kofeiny niż kawa i jest zdrowszy dla organizmu.

Zadbaj o zdrowy sen

Ostatnim aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest prawidłowy sen. Liczy się nie tylko jego długość, ale także jakość. Dobry sen to przede wszystkim czas trwania tak zwanego głębokiego snu. W tym okresie organizm najbardziej odpoczywa, wyrównuje i reguluje się praca mózgu, a organizm ma czas na trawienie jedzenia oraz regenerację. Jakość snu poprawiają także zewnętrzne warunki, takie jak odpowiednia temperatura w sypialni, wcześniejsze przewietrzenie pomieszczenia, zasłonięcie rolet, wygodny materac oraz wyciszenie się przed pójściem spać.

Zdj. główne: bruce mars/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego osoby ćwiczące na siłowni powinny brać odżywki i suplementy?
Dlaczego osoby ćwiczące na siłowni powinny brać odżywki i suplementy?
Odżywki i suplementy diety są popularnymi produktami wśród osób aktywnych fizycznie, zwłaszcza wśród tych, którzy ćwiczą na siłowni. 
Jak wybrać odpowiednią kancelarię prawną dla swojego biznesu?
Jak wybrać odpowiednią kancelarię prawną dla swojego biznesu?
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak znaleźć odpowiadającą twoim potrzebom kancelarię prawną, która zadba o sprawy biznesowe z najwyższą starannością.
Wpływ aplikacji lojalnościowych na wzrost sprzedaży: Jak zbudować silną lojalność klientów i zwiększyć konwersję
Wpływ aplikacji lojalnościowych na wzrost sprzedaży: Jak zbudować silną lojalność klientów i zwiększyć konwersję
Aplikacje lojalnościowe mają znaczący wpływ na wzrost sprzedaży, umożliwiając firmom budowanie silnej lojalności klientów i zwiększanie konwersji.
Ostatnie wpisy