Jakie silniki hydrauliczne do maszyn rolniczych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Prowadzisz gospodarstwo rolnicze i użytkowane przez Ciebie maszyny wymagają remontu lub modernizacji? Jednym z kluczowych podzespołów jest silnik hydrauliczny. Jego zadaniem jest zasilanie w moc napędową wybranych maszyn i ich elementów roboczych. W tym artykule sprawdzimy, co wziąć pod uwagę przy doborze silnika hydraulicznego do danej maszyny rolniczej. Dzięki temu zapewnisz sobie wydajną i bezpieczną pracę.

Podstawowe silniki hydrauliczne w maszynach rolniczych 

Co do zasady w maszynach rolniczych stosuje się różnego rodzaju silniki w ramach układu hydrauliki siłowej. Zadaniem tego urządzenia jest zamiana energii hydraulicznej w energię mechaniczną, która następnie wykorzystywana jest do poruszania częściami roboczymi. Pozwala to na wykonywanie wielu prac w gospodarstwie rolniczym. Ze względu na rodzaj konstrukcji i specyfikę jej pracy wyróżnia się następujące rodzaje silników hydraulicznych wykorzystywanych w maszynach rolniczych:

  • silniki hydrauliczne gerotorowe (orbitalne);
  • silniki hydrauliczne zębate;
  • silniki hydrauliczne tłokowe;
  • silniki hydrauliczne wielotłokowe.

Jaki silnik wybrać do konkretnej maszyny?

Każdy rodzaj silnika do układu hydraulicznego ma swoją określoną specyfikę. Należy dokładnie się z nią zapoznać przed podjęciem decyzji zakupowej. Ponadto parametry techniczne urządzenia oraz jego gabaryty powinny być dobrane bezpośrednio do danej maszyny rolniczej. Tu warto zapoznać się z książką techniczną pojazdu przygotowaną przez producenta lub skonsultować się z branżowym ekspertem. Odpowiednio dobrany silnik hydrauliczny wpływa na komfort i bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Pod uwagę bierze się też jakość wykonania oraz stosunek ceny do jakości danego podzespołu.

Przykładowy podział silników hydraulicznych względem danego typu maszyny rolniczej wygląda następująco:

  • prasy rolnicze: silniki tłokowe o wysokiej wydajności pracy;
  • rozrzutniki obornika: silniki gerotorowe lub silniki tłokowe;
  • taśmociągi i systemy transportowe: silniki gerotorowe o średnim momencie obrotowym;
  • opryskiwacze i podobne maszyny – silniki gerotorowe lub silniki łopatkowe.

Urządzenia te stosuje się również w takich maszynach rolniczych, jak m.in.: traktory, kombajny, systemy nawadniające, pługi i inne. Przy doborze konkretnego produktu zawsze sprawdza się takie parametry jak:

  • ciśnienie robocze w układzie i możliwości silnika;
  • moment obrotowy;
  • prędkość obrotowa;
  • pojemność robocza oleju hydraulicznego.

Oryginał czy zamiennik?

Na rynku dostępne są zarówno oryginały, jak i tańsze zamienniki. Oczywiście te pierwsze są zdecydowanie droższe. Z drugiej strony można znaleźć wysokiej jakości części zamienne, które gwarantują taką samą wydajność i niezawodność. W przypadku silnika hydraulicznego warto sprawdzić rozwiązania producenta Presko. Urządzenia te doskonale sprawdzają się podczas codziennej pracy w trudnych warunkach, jakie występują w sektorze rolniczym. Odpowiednio dobrane modele Presko z powodzeniem zastąpią urządzenia takich marek jak m.in.: Danfoss, M+S oraz Bosch Rexroth. Pamiętaj o tym, aby zakupu dokonać na podstawie dokładnej analizy parametrów i właściwości silnika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak skutecznie dopasować kandydata do stanowiska pracy? Sekrety branży rekrutacyjnej
Jak skutecznie dopasować kandydata do stanowiska pracy? Sekrety branży rekrutacyjnej
Czy chcesz znaleźć idealnego kandydata na każde stanowisko pracy? Odkryj skuteczne techniki i tajniki branży rekrutacyjnej we współczesnym miejscu pracy.
Przepompownia do oczyszczalni z pompą WQF250 – Innowacyjne rozwiązanie dla skutecznego transportu ścieków
Przepompownia do oczyszczalni z pompą WQF250 – Innowacyjne rozwiązanie dla skutecznego transportu ścieków
Przepompownia do oczyszczalni z pompą WQF250 to nowoczesne i wydajne rozwiązanie, które umożliwia skuteczny transport ścieków do oczyszczalni.
Jak skutecznie szukać pracy w regionie przemysłowym: wskazówki i strategie
Jak skutecznie szukać pracy w regionie przemysłowym: wskazówki i strategie
Odkryj skuteczne metody poszukiwania pracy w regionach przemysłowych. Dowiedz się, jak wykorzystać lokalny rynek pracy na swoją korzyść i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie dzięki sprawdzonym strategiom i wskazówkom.
Ostatnie wpisy